دیوار ماژولار سربی

صفر تا صد نکات درباره دیوار ماژولار سربی

اگر در ساخت و ساز یک بیمارستان یا بخشی از یک درمانگاه مانند اتاق تصویر برداری، اتاق عمل و… نقش دارید، باید با دیوار ماژولار سربی آشنایی کامل داشته باشید.

 متاسفانه با اینکه بیش از 9 سال است که دیوار ماژولار در کشورهای پیشرفته استفاده می­شود، در ایران بسیاری از مهندسان و متخصصان هیچ اطلاعاتی درباره این نوع دیوار ندارند. دیگر زمان ساخت و ساز دیوارهای قدیمی بیمارستانی گذشته است. امروزه پیشرفت علم باعث شده دیوارهای جدیدی پا به میدان بگذارند که نه تنها عفونت بیمارستانی را تا حد زیادی کاهش می­دهند بلکه به زیبایی بخش های مختلف یک درمانگاه نیز کمک می­کنند.

برای اینکه به اهمیت وجود دیوارهای ماژولار پی ببرید بهتر است با عفونت های بیمارستانی و خطرات آنها آشنا شوید. به طور کلی منظور از عفونت های بیمارستانی عفونت هایی هستند که تا پیش از پذیرش بیمار وجود نداشته اند و تا 48 یا 72 ساعت پس از پذیرش بیمار به مدت 10 تا 30 روز پس از ترخیص بیمار ایجاد می شوند. 

بیشتر این عفونت ها از طریق فضای فیزیکی، افراد مختلف، ابزار و لوازم جراحی و عفونت های هوایی به وجود می­آیند. این دیوارها قادر هستند عفونت های هوایی و عفونت های ناشی از فضای فیزیکی را کاهش دهند و به سلامت بیماران و پرسنل کمک کنند.

تا اینجا تنها از دیوار ماژولار صحبت کرده ایم در حالیکه در عنوان این مقاله با دیوار ماژولار سربی برخورد کرده اید. احتمالا با خودتان فکر کرده اید که سربی بودن این دیوارها چه نقشی در بیمارستان ایفا می­کنند؟

 آیا نمی توان این دیوارها را از متریال دیگری ساخت؟ 

در پاسخ به این سوال ها باید بگوییم که کاربرد دیوار سربی در بخش های تصویربرداری است. در بخش رادیولوژی شما با اشعه ایکس مواجه می­شوید که در صورت تابش دهی های مکرر خطرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. دیوار سربی، سدی در برابر اشعه ایکس است که نتواند به بدن افراد نفوذ کند. در ادامه با دیوار ماژولار، کاربرد، ویژگی ها و همچنین نوع سربی آن آشنا خواهید شد.

دیوار ماژولار سربی

 

دیوار ماژولار چیست؟

نوعی از دیوار را در نظر بگیرید که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. این قطعات به هم وصل شده اند و ساختاری محکم و با دوام به وجود آورده اند. دیوار ماژولار هم مانند یک دیوار معمولی نوعی سیستم جدا کننده فضای بیرونی است.

 یکی از مهمترین تفاوت های این دیوارها خاصیت آنتی باکتریال بودن است که منجر شده از آنها در اتاق عمل ها و بیمارستان ها بیشتر استفاده شود. این دیوارها نه تنها از ایجاد عفونت های بیمارستانی جلوگیری می­کنند بلکه به آسانی تمیز می­شوند. همچنین از این دیوارها به عنوان موانع صوتی استفاده می­شود که آسایش بیماران را به همراه دارند.

چرا از دیوارهای سنتی استفاده نکنیم؟

تا قبل از اینکه دیوارهای ماژولار وارد عمل شوند، افراد می­توانستند برای محیط کار و محیط های بیمارستانی تنها از دیوارهای آجری و سرامیکی استفاده کنند. با اختراع دیوار ماژولار، خبری از فاصله ای که بین آجرهای یک دیوار ایجاد می­شد، نبود.

 علاوه بر این می­توانید طرح های مختلفی روی این دیوارها بزنید و به زیبایی محیط کار خود کمک کنید. نصب این دیوارها، دردسرهای ساخت و ساز دیوارهای سنتی را ندارد و در کوتاه ترین زمان ممکن آماده می­شوند. در ادامه به چند مورد از مهمترین معایب دیوارهای سنتی اشاره می­کنیم.

دیوارهای سنتی از درزهای افقی و عمودی برخوردارند که عامل مهمی در افزایش تجمع باکتری می­باشد.

دیوارهای سنتی در اثر فشارهای ساختمانی ممکن است دچار ترک خوردگی شوند. همچنین در صورت برخورد وسایل به این دیوارها، امکان شکستن و ترک خوردن آنها وجود دارد. همانطور که می­دانید این اتفاق می­تواند به آلودگی محیط و در پی آن ایجاد عفونت بیمارستانی منجر شود.

امکان نصب آیتم های توکار جدید برای دیوارهای سنتی وجود ندارد. از طرف دیگر فرایند اجرای این دیوارها نسبتا طولانی است.

تا به حال دیده اید کسی بتواند دیوارهای سنتی را جا به جا کند؟ شاید جا به جایی دیوار غیر قابل باور باشد اما دیوارهای ماژولار این برتری را نسبت به دیوارهای سنتی دارند.

در صورتی که دیوارهای سنتی خراب شوند، به تاسیسات اجرا شده دسترسی نخواهید داشت. همچنین اگر این دیوارها نیاز به سرویس داشته باشند، ذرات ریز تولید می­کنند.

همه چیز درباره دیوار ماژولار

ویژگی های دیوارهای ماژولار

در پاراگراف های قبل با دیوار ماژولار سربی و اهمیت استفاده از آن در اتاق های تصویربرداری آشنا شدید. در این قسمت به ویژگی های دیوار ماژولار سربی می­پردازیم تا ضمن آشنایی با این نوع دیوار، بهترین تصمیم را در راستای استفاده از آن بگیرید.

دیوارهای ماژولار سربی قادر به کاهش عفونت در بخش های مختلف بیمارستانی هستند. این دیوارها از سطوح صافی برخوردار هستند که احتمال تجمع میکروارگانیسم ها را کاهش می­دهند.

دیوارهای ماژولار بر خلاف دیوارهای سنتی از هیچ درز افقی برخوردار نیستند. این ویژگی نه تنها به کاهش جرم درب کمک می­کند بلکه باعث کاهش تجمع میکروارگانیسم ها می­شود. همچنین درزهای عمودی با نوارهای سیلیکونی آنتی باکتریال پر می­شوند.

اجرای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی در زیر ساخت دیوار ماژولار سربی نسبت به دیوارهای سنتی آسان تر است. همچنین تجهیزات دیواری به صورت توکار قابلیت نصب دارند. این دیوارها حتی پس از نصب، امکان بازسازی دارند بدون آنکه تخریب شوند. این دیوارها در هنگام ساخت و در حین تعمیرات هیچ آلودگی محیطی ایجاد نمی­کنند.

از مهمترین ویژگی های دیوار ماژولار سربی می­توانیم به اجرا و نصب سریع، مقاومت در برابر آتش سوزی، رطوبت و صدا اشاره کنیم. با نصب دیوارهای ماژولار سربی می­توانید ورود سر و صدا به بخش را کاهش دهید و به آرامش بیمارستان کمک کنید. 

این دیوارها در برابر زلزله، لرزش ساختمان و ریزش، مقاومت زیادی دارند. برای پوشش این دسته از دیوارها می­توان از متریال مختلفی استفاده کرد. برای مثال در بخش رادیولوژی از پوشش سربی استفاده می­شود و دیوار ماژولار سربی تشکیل می­شود.

شست و شوی دیوار ماژولار سربی ساده تر از دیوارهای سنتی است. یکی از ویژگی های مثبت این دیوارها، امکان بازیافت متریال استفاده شده در آنها می­باشد.

همانطور که متوجه شدید استفاده از این دیوارها با برخورداری از حداقل خرابی و سر و صدا همراه است. به عبارت دیگر با نصب دیوار ماژولار سربی، اختلال را تا حد زیادی کاهش می­دهید. از طرف دیگر چه چیزی بهتر از اینکه می­توانید یک دیوار را به حرکت در بیاورید؟ دیوارهای ماژولار وابسته به زمان و مکان نیستند و می توانید آنها را بدون هیچ دردسری جا به جا کنید.

هیچ کس نیست که از وقت گذراندن در بیمارستان لذت ببرد! این محیط به دلیل وجود بیماری های مختلف و احساس درد و ناامیدی از امواج منفی سرشار است. دیوارهای ماژولار می­توانند در طرح های زیبایی تولید شوند و به افزایش روحیه بیماران و پرسنل کمک کنند.

نصب دیوارهای ماژولار

کاربرد دیوارهای ماژولار

احتمالا تا الآن متوجه شده اید که از دیوارهای ماژولار بیشتر در چه مکان هایی استفاده می­شود. ویژگی آنتی باکتریال بودن دیوارها آنها را برای استفاده در بیمارستان ها مناسب تر کرده است. البته این موضوع به این معنا نیست که شما نمی­توانید در محل های دیگر از دیوارهای ماژولار استفاده کنید.

 در واقع این دیوارها بیشترین کاربرد را در اتاق عمل جراحی، فضای آزمایشگاهی، بخش استریل مرکزی بیمارستان، بخش مراقبت های ویژه، اتاق بستری ایزوله و بخش تصویربرداری دارند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم در بخش تصویربرداری بیمارستان ها از دیوار ماژولار سربی استفاده می­شود که علاوه بر ویژگی های گفته شده توانایی جذب اشعه ایکس و دفع خطرات آن را دارند.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با یکی از جدیدترین و کاربردی ترین دیوارها یعنی دیوارهای ماژولار آشنا کنیم. همچنین دیوار ماژولار سربی نوع دیگری از این دیوارها است که در مراکزی که با پرتوهای یونیزان سروکار دارند، استفاده می­شود.

نمونه کار های انجام شده:

دریافت مشاوره رایگان و سریع

با ما در ارتباط باشید