درب سربی

آشنایی کامل با درب سربی و انواع آن

اگر در مراکز رادیولوژی کار می­کنید یا با اشعه ایکس سروکار دارید اما با درب سربی آشنایی ندارید، بیشتر در معرض سرطان و بیماری های دیگر هستید. مسلما شما هم آوازه ی خطرات اشعه های ایکس و گاما را شنیده اید. حتما می­دانید که این اشعه های تشخیصی در طولانی مدت می­توانند باعث ایجاد غده شوند. از طرفی علم پزشکی با آن همه افتخار و غرور بدون این پرتوها هیچ کاری را نمی­تواند پیش ببرد. یک پزشک برای اینکه بتواند بیماری را به درستی تشخیص دهد و بهترین روش درمان را به کار گیرد نیاز به تصویری با کیفیت از احشای بدن دارد. پزشک نیاز دارد که دست به دامن سی تی اسکن و گرافی ساده شود.

به نظر شما با این تفاسیر کارشناسان رادیولوژی زیر بار می­روند که تحت حمله اشعه ها قرار بگیرند؟ مسلما هیچ کس حاضر نیست حتی به ازای میلیاردها پول این کار را بکند چه برسد به اینکه هر روز شیفت های سخت و طاقت فرسا را تحمل کند و سر ماه حقوقی اندک بگیرد. در این شرایط است که ما به میدان می­آییم و با تولید درب سربی از شما محافظت می­کنیم. در ادامه با نقش سرب در حفاظت و درب های سربی به طور کامل آشنا می­شوید.

درب ریلی برقی سربی

درب سربی و حفاظت در برابر پرتوها

در سالهای گذشته بشر حتی فکرش را هم نمی­کرد که یک روز سرب بتواند در برابر انواع خطرات و بیماری ها از او محافظت کند و حتی جانش را هم نجات دهد. استفاده روزافزون از درب سربی، شیشه سربی، عینک سربی، شیلد و… نشان می­دهد که کاربرد سرب در حفاظت از پرتوهای یونیزان روز به روز بیشتر می­شود. امروزه تنها با استفاده از این فلز می­توانید اشعه های ایکس و گاما را تار و مار کنید و خطرات ناشی از آنها را دور بزنید. برای این کار تنها به نیم میلی متر سرب نیاز دارید. به طور کلی برای اینکه بتوانید از پرتونگاران به طور کامل در برابر پرتوهای یونیزان حفاظت کنید به سرب 1.32 اینچی نیاز دارید. برای اینکه خیال خودتان را راحت کنید هم می­توانید از 1.4 اینچ سرب استفاده کنید و کار را تمام کنید.

آشنایی با درب سربی

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که درب سربی چگونه از شما در برابر پرتوهای مضر محافظت می­کند؟ اشعه های ایکس و گاما در برابر این دسته از درب ها ناتوانند. در واقع سرب به کار رفته در درب ها پرتوها را جذب می­کند و آنها را به انرژی گرمایی تبدیل می­کند. اینگونه در یک لحظه اشعه های ایکس تمام قدرت خود را از دست می­دهند و دیگر برای از پا انداختن شما کاری از دستشان بر نمی­آید.

کمتر کسی باور می­کند که سرب در جدال با بتن و آهن پیروز میدان شود. حقیقت این است که بتن و آهن هم قادر به جذب اشعه ایکس هستند و می­توانند این پرتوهای فضول را از شما دور کنند اما چگالی آنها کار دستشان داده است. این دسته از مواد به دلیل چگالی کمتر باید به مقدار بیشتری مورد استفاده قرار بگیرند. حالا شما بگویید؛ در شرایطی که می­توانیم با استفاده از سرب کمتر، حداکثر حفاظت را ایجاد کنیم به بتن و آهن چه نیازی داریم؟

استفاده از درب های سربی در چه مراکزی ضرورت دارد؟

مطمئنا با خودتان فکر می­کنید که تنها مراکز رادیولوژی به درب سربی نیاز دارند. در این قسمت متوجه می شوید که این درب ها کاربرد وسیع تری دارند. به طور کلی اشعه ایکس و سرب جدا ناپذیر هستند. مثلا شما وقتی به مطب یک دندانپزشک مراجعه می­کنید در حین کار لازم است که از دندانتان عکس گرفته شود. در این زمان نه تنها شما بلکه دندانپزشک، تکنسین و حتی بیماران دیگر هم در معرض اشعه ایکس قرار می­گیرند. در این شرایط درب سربی مثل یک فرشته نجات به کمک شما می­آید.

در مراکز تصویربرداری، کلینیک ها، فیزیوتراپی، بیمارستان های دامپزشکی و… به درب های سربی نیاز خواهید داشت. علاوه بر این در بسیاری از آزمایشگاه های تحقیقاتی با پرتوهای یونیزان سروکار خواهید داشت که این موضوع ضرورت استفاده از درب های سربی در این محیط ها را یادآوری می­کند. مراکز انرژی اتمی و هسته ای، برخی مراکز صنعتی، مراکز رادیویی، مراکز نظامی، محیط های دفاعی و فرودگاه ها از دیگر مکان هایی هستند که به این دربها نیازمندند.

همه چیز درباره درب سربی

مشخصات درب سربی

همانطور که اشاره کردیم سرب، قادر به مبارزه با اشعه های ایکس، گاما و نوترونی به بهترین شکل است. مسلم است که هر چه مقدار سرب به کار رفته در درب سربی بیشتر باشد، قدرت حفاظت درب هم بالاتر می­رود. ابعاد، ضخامت و دیگر ویژگی های درب ضد تشعشع به محل مورد استفاده بستگی دارد. برای مثال دربی که برای یک کلینیک دندانپزشکی به کار می­رود نسبت به دربی که در بخش سی تی اسکن استفاده می­شود تفاوت زیادی دارد. در دندانپزشکی شما با دوز کمتری از اشعه سروکار دارید در حالی که انرژی پرتو در سی تی اسکن چند برابر بیشتر است. این شرایط در تعیین ضخامت سرب و ضخامت بدنه درب نقش به سزایی دارد.

در ساخت بدنه درب سربی از ورقه های 4 تا 12 سانتی متری فولادی استفاده می­شود. محل مورد نظر تعیین می­کند که از چند لایه ورقه فولادی برای تولید بدنه درب استفاده شود. درب ضد تشعشع هم مانند یک درب معمولی دارای چهارچوب است. سایز چهارچوب نیز به ابعاد، وزن و ضخامت بدنه درب بستگی دارد. یکی دیگر از اجزای اصلی دربها، لولاها هستند که از جنس فولاد هستند و به تعداد لازم تولید می­شوند. برای اینکه اجازه ندهیم هوای مزاحم عبور کند از لاستیک هوابندی دور درب استفاده می­کنیم. همانطور که متوجه شدید درب سربی با درب معمولی تفاوت چندانی ندارد. تنها مشخصه درب های سربی این است که با ظاهری معمولی، شگفت انگیزند و از جان شما محافظت می­کنند.

انواع

درب های سربی در 4 نوع لولایی، ریلی، اتوماتیک و موتورایزر تولید می­شوند که در ادامه به ویژگی هر یک از آنها می­پردازیم.

درب سربی لولایی: اگر به دنبال یک درب سخت جان هستید که علاوه بر محافظت از پرسنل، سال های سال دوام بیاورد، درب لولایی را انتخاب کنید. در ساخت این درب ها از چوب فشرده استفاده شده و یک لایه سرب بخش داخلی آن را پوشانده است. درست است که استفاده از چوب به وزن درب اضافه کرده اما یک درب بیمارستانی با کیفیت ساخته است.

انواع درب سربی

درب سربی ریلی یا کشویی: اگر هدف شما از تهیه درب سربی، به کارگیری آن در مراکزی است که با عبور و مرور برانکارد و ویلچر سروکار دارد، در انتخاب این درب ها شک نکنید. مسلما برای راحتی عبور برانکارد و اذیت نشدن بیمار بهتر است از درب هایی استفاده شود که به صورت ریلی باز و بسته می­شوند. تنها تفاوت این دربها با درب های سربی ساده در نحوه باز و بسته شدن آنهاست. به این منظور در بالای چهارچوب از ریل استفاده شده است.

درب سربی اتوماتیک یا برقی: استفاده از این دربها به بیمارهای مرکز و سلیقه شخصی مشتری بستگی دارد. همانطور که می­دانید درب های برقی به منظور سهولت در رفت و آمد به کار گرفته می­شوند. برای مثال در یک بیمارستان مرکز تروما که حال و روز اکثر بیماران وخیم است، بهتر است از این دربها استفاده شود.

درب سربی صنعتی یا موتورایزر: در مراکزی که از اشعه هایی با انرژی بالا استفاده می­شود و یا میزان تابش پرتوهای مضر بیش از حد است، باید از ضخامت سرب بیشتری استفاده شود. در این هنگام درب های سربی موتورایزر به کمک می­آیند.

درب سربی اتوماتیک

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با خطرات اشعه ایکس، ضرورت استفاده از درب سربی و انواع دربها آشنا کنیم. حالا نوبت شماست که با توجه به محل مورد نظر بهترین نوع درب را انتخاب کنید.

به درب هایی که در  مراکز تصویربرداری نصب می گردد و مانع از ورود هر گونه اشعه به محیط اطراف می گردد .درب سربی گویند این شرکت سه مدل درب سُربی تولید می کند  که عبارتند از : الف) درب سُربی لَتی       ب ) درب سُربی ریلی آنالوگ       ج) درب سُربی ریلی برقی    

 

دربهای سربی

درب سربی لولایی (ساده)

این نوع دربها از چوب فشرده محکم و با کیفیت ساخته شده و سرب به لایه داخلی درب پرس می شود, به دلیل جنس با کیفیت  چوب ومواد به کار رفته در این دربها, با وجود وزن تقریبا سنگین, مقاومت  دربها بالا بوده و از ماندگاری و دوام خوبی برخوردار است.

درب سربی ریلی (کشویی)

در بعضی از مراکز بنابر صلاحدید مشتری و یا پیشنهاد پیمانکار به جهت سهولت در رفت و آمد ویلچر, برانکاد و … از درب های سربی ریلی استفاده می شود, نحوه ساخت و متریال به کار رفته در این نوع دربها هم به مانند دربهای سربی ساده می باشد و فقط به سبب راحتی در باز و بسته شدن درب از ریلهای تعبیه شده در بالای چهارچوب دربها و بلبرینگهای متناسب با وزن و اندازه دربها استفاده می شود.

درب سربی اتوماتیک (برقی)

در بعضی مواقع, به سفارش مشتری و برای سهولت بیشتر در رفت و آمد و نیز رعایت بیشتر موازین بهداشتی و حفاظتی به جای استفاده از دربهای سربی ریلی از دربهای سربی اتوماتیک برقی استفاده می گردد, مکانیزم کار دربهای سربی برقی همانند دربهای برقی معمولی است و مجهز به ریموت کنترل و نیز شستی باز و بسته شدن (stop/start) می باشند.

در ساخت این نوع دربها از ریل, موتور و برد خارجی استفاده می گردد که بنابر سایز و وزن دربها و همچنین درخواست مشتری می توان از تجهیزات ساخت چین و یا کشورهای اروپایی استفاده نمود.

درب سربی صنعتی (موتورایزر)

در مواقعی که میزان تشعشع منبع تابش اشعه بیش از حد معمول باشد(مراکز شتاب دهنده پزشکی, صنعتی و …) جهت ایزولاسیون و جلوگیری از نشت پرتوهای رادیواکتیو نیاز به دربهایی با ضخامت بالا می باشد.

در ساخت این نوع از دربها از بلوک و آجرهای سربی و یا بتن مخصوص استفاده می گردد, ساخت این دربها نیاز به انجام محاسبات گوناگون جهت برآورد میزان سرب یا بتن و نیز محاسبه دقیق برای ساخت چهارچوب محکم و شاسی کشی اصولی جهت نگهداری سرب و بتن را دارد.

برای حرکت و باز و بسته کردن این نوع دربها از ریلهای مخصوص فلزی تقویت شده, چرخها و غلطکهای مخصوص و نیز الکتروموتورهای قدرتمند استفاده می شود, نوع تجهیزات به کار رفته در این دربها وابسته به وزن و اندازه دربها و نیز نظر مشتری محترم می باشد.

دریافت مشاوره رایگان و سریع

  • درب سربی جی ام پی در صنعت بیمارستان مورد است قرار میگیرد و برای جلوگیری از نشت اشعه میباشد.

  • درب سربی درای استراکچر فلزی دارد و داخل دربها سرب کوبی میشود .

  • این دربها در سایز های متنوع و بصورت تک لنگه ، دولنگه ،تک لنگه اسلاید و دولنگه اسلاید ساخته میشود.

  • ضخامت سرب داخل دربها طبق درخواست کارفرما تعیین میگردد.

  • نمای ظاهری دربها شکیل و امکان اجرای بصورت استنلس استیل ،شیشه ،چوب و یا رنگ الکترواستاتیک وجود دارد.

نمومه کار های انجام شده:

با ما در ارتباط باشید