اگر با اشعه ایکس سروکار دارید حتما با تجهیزات سربی مانند درب سربی، شیشه سربی، لباس و کلاه سربی آشنا هستید. پیش از آنکه به کلاه سربی و ویژگی های آن بپردازیم بهتر است کمی با مواد پرتوزا آشنا شویم. مسلما حداقل یکبار در زندگی نام مادام کوری به گوشتان خورده است. از سرنوشت این دانشمند چه می­دانید؟ آیا تا به حال سعی کرده اید بفهمید زندگی اش چگونه به پایان رسیده است؟ هیچ می­دانید که دانش او منجر به مرگ او شد؟

در زمان های گذشته که هنوز از خطرات پرتوهای مختلف آگاه نبودند، مادام کوری به طور طولانی در معرض اشعه ها قرار می­گرفت بدون آنکه بداند با این کار روند مرگ خود را تسریع می­بخشد. 

کلاه سربی

عدم آگاهی و همین طور نبود تجهیزات حفاظتی باعث شد مادام کوری به دلیل قرارگیری طولانی مدت در معرض مواد پرتوزا به کم خونی آپلاستیک مبتلا شود. همین بیماری جان او را در سن 66 سالگی گرفت. حالا متوجه شدید که قاتل مادام کوری، پرتوها بودند.

داستان مادام کوری باعث می­شود به یاد داشته باشید که مجهز نبودن در برابر اشعه های ایکس و گاما می­تواند شما را با بیماری های مختلف درگیر کند. کلاه سربی یکی از تجهیزاتی است که جان شما را نجات می­دهد و مانع از رشد تومورهای مختلف در مغزتان می­شود. اگر شغل شما به اشعه های مختلف وابسته است، 

اگر مجبورید به اتاق های عمل زیاد سر بزنید، اگر در مراکز تصویربرداری پزشکی کار می­کنید باید با کلاه های سربی آشنایی کامل داشته باشید. با این تفاسیر ادامه مقاله را از دست ندهید.

ضرورت استفاده از لباس های سربی

در گذشته بشر فکرش را هم نمی­کرد که یک روز بتواند از احشای داخلی بدن تصویری در دست داشته باشد آن هم بدون جراحت و خونریزی! به لطف اشعه ایکس این رویا به حقیقت پیوست و امروزه پزشکی بدون علم رادیولوژی نمی­تواند دوام بیاورد. همانطور که می­دانید در مواقعی که عضوی از بدن فرد دچار شکستگی یا دررفتگی شده، فرد در قسمتی از بدن احساس درد می­کند، پزشک مایل است روند بهبودی و تاثیر درمان را مشاهده کند، علم رادیولوژی به کمک می­آید.

آشنایی با کلاه سربی

تصویربرداری پزشکی انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می­توانیم به رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن، ام آر ای و… اشاره کنیم. شدت و قدرت اشعه ای که در هر روش استفاده می­شود متفاوت است. مثلا در ام آر آی از امواج رادیویی استفاده می­شود که می­توان گفت بی خطر هستند. 

در رادیولوژی و سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می­شود که در روش دوم از اشعه بسیار بیشتری استفاده می­شود. با اینکه پرتوها به تکمیل علم کمک کرده اند اما بر عملکرد سلول ها تاثیر می­گذارند و می­توانند منجر به تکثیر بی رویه و مضر آنها شوند. این موضوع وقتی خطرناک می­شود که فرد مدت زمان طولانی با اشعه ها سروکار داشته باشد.

برای مثال پزشک جراحی که در اتاق عمل در معرض اشعه قرار دارد یا پرتوکاری که شغلش وابسته به پرتوها است بیشتر در معرض سرطان و بیماری های مختلف هستند. حالا بیشتر به اهمیت لباس ها و کلاه های سربی پی بردید. این پوشش های سربی از شما در برابر اشعه ها محافظت و بیماری ها را از شما دور می­کنند.

آشنایی با سرب

در طول این مطلب بارها با کلمه کلاه سربی و به طور کلی سرب مواجه شده اید. برای اینکه هیچ شک و شبهه ای در رابطه با اجزای سربی برایتان باقی نماند، در این قسمت به ویژگی های سرب پرداخته ایم. یکی از عناصر شیمیایی که در جدول تناوبی با Pb و عدد اتمی 82 نشان داده می-شود، سرب است. جالب است بدانید که این عنصر سنگین، سمی و خطرناک است. همین موضوع باعث شده در هنگام کار با این عنصر تمام جوانب احتیاط را در نظر بگیرند و نکات بهداشتی حفاظتی را رعایت کنند.

 از مهمترین ویژگی های سرب که باعث شد در صنعت محبوب شود می­توانیم به چکش خواری و انعطاف پذیری آن اشاره کنیم. علاوه بر اینها پالایش راحت، تهیه آسان، سهولت در کار کردن با آن و… باعث شد که از 7000 سال قبل تاکنون در صنایع مختلف به کار گرفته شود.

همه چیز درباره کلاه سربی

امروزه سرب نه تنها در صنعت بلکه به علم پزشکی هم راه پیدا کرده است. این فلز در وسایل مختلف مانند درب سربی، کلاه سربی، شیشه سربی، لباس سربی به کار برده می­شود. این عنصر قادر است اشعه های مضر را به خود جذب کند و آنها را به انرژی گرمایی تبدیل کند. همانطور که می­دانید انرژی گرمایی خطری برای انسان ایجاد نمی­کند.

 با استفاده از اجزای سربی در مراکزی که با اشعه های ایکس و گاما سروکار دارند می­توانید تا 98 درصد از نفوذ اشعه ها به داخل بدن خود جلوگیری کنید.

آشنایی با کلاه سربی

تا اینجا با خطرات اشعه های ایکس و گاما و ضرورت استفاده از لباس های سربی آشنا شدید. در این قسمت با یکی دیگر از تجهیزات حفاظتی یعنی کلاه سربی آشنا می­شوید. آزمایش ها نشان می­دهد بسیاری از پزشکانی که مدت زمان طولانی بدون کلاه سربی در معرض اشعه های مضر قرار داشتند،

 دچار اختلال در نیمه چپ مغز خود شده اند. بسیاری از پرتوکاران برای حفاظت از خود در برابر پرتوهای یونیزان تنها از روپوش سربی استفاده می­کنند. یکی از مهم ترین قسمت های بدن سر و پیشانی است. در صورتی که کارکنان یک مرکز تصویربرداری از کلاه های سربی استفاده نکنند احتمال درگیری خود با تومورهای مغزی را بالا می­برند.

در تولید کلاه سربی از میزان سرب استاندارد که مورد تایید سازمان انرژی اتمی و اداره تجهیزات پزشکی است، استفاده می­شود. از آنجایی که پرتوکاران روزانه با مقدار زیادی اشعه سروکار دارند، بیشتر در معرض آسیب های مغزی و تومور هستند. علاوه بر این برای بیمارانی که به این بخش ها مراجعه می­کنند نیز لازم است که از کلاه سربی استفاده شود. میزان سرب به کار رفته در این کلاه های سربی آنقدر هست که بتواند اثرات مضر اشعه ها را مهار کند.

 لازم است بدانید که کلاهک سربی از یک سری پوشش های خارجی و داخلی محافظتی تشکیل شده که از مواد خاص تولید شده اند و قادر به جذب پرتوهای یونیزان هستند. در گذشته بهانه افراد برای عدم استفاده از این کلاهک ها وزن بالای آنها بود. امروزه در تولید کلاهک های سربی طراحی را بهبود بخشیده اند و از مواد نرم و با کیفیت تر استفاده کرده اند.

کلاه سربی

از دیگر ویژگی های کلاه های سربی می­توانیم قابلیت تغییر سایز آنها را نام ببریم. این کلاهک ها در سه نوع پشتی الاستیک، قلاب و حلقه یا بند تولید شده اند که به راحتی می­توانید اندازه آنها را کوچک و بزرگ کنید.

4 ویژگی کلاه های سربی

اگر بخواهیم در یک نگاه مشخصات اصلی کلاه های سربی را نام ببریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پشت چسبدار
  • نرمی و قابلیت انعطاف پذیری زیاد
  • رنگبندی متنوع
  • رویه سطح آنتی باکتریال

تجهیزات پزشکی و رادیولوژی علیخانی

تجهیزات پزشکی و رادیولوژی علیخانی از سال 1375 فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در طی این سالها همواره در پی تولید وسایل رادیولوژی بوده است که از مهمترین آنها می­توانیم به تجهیزات حفاظتی اشاره کنیم. درب سربی، شیشه سربی، کلاه سربی، عینک سربی و… تنها چند مورد از خدماتی هستند که این شرکت ارائه می­دهد. این شرکت با بهره مندی از تجربه و کارکنان حرفه ای قادر است محصولاتی تولید کند که همسو با نظر و سلیقه مشتری هستند. با یکبار خرید از این شرکت، مشتری همیشگی آن خواهید شد.

نمونه کار های انجام شده:

دریافت مشاوره رایگان و سریع

با ما در ارتباط باشید