عینک سربی

logo-mark-1

بررسی اجمالی عینک سربی

عینک سربی با نظارت مهندس علیخانی

عینک سُربی :

 بااشعه ایکس می باشند ،  باید بدن خود را در مقابل این اشعه محافظت نمایند که این اشعه بر روی نقاط حساس  بدن همچون چشم ها ، اثرات بسیار مضر و مخرب دارد فلذا بسیار واجب است که در لحظاتی که در مقابل این تشعشعات قرار می گیریم ، از عینک های سُربی با سُرب استاندارد استفاده نماییم . این عینک ها در مدل های مختلف و با فریم های گوناگون ساخته می شود به ترتیبی که هم از طرفین بتواند در مقابل اشعه مقاومت داشته و اپراتور را محافظت نماید .

تجهیزات پزشکی علیخانی موفق به تراش انواع شیشه های سُربی به صورتی که اوّلاً  مقدار سُرب موجود در شیشه تغییری نکردهو ثانیاً برای اپراتوری  که چشم های ضعیفی دارد نیاز به عینک های طبی دارد را نیز مهیا نماید .

لازم بذکر است که مقدار سُرب موجود در شیشه این عینک ها مختلف بوده از ( 1 35/0 ) میلیمتر قابل انتخاب می باشد .

ازعینک های سربی برای محافظت چشم افراد در مقابل تشعشعات رادیواکتیو استفاده می شود, در ساخت این عینک ها از شیشه های مخصوص سربی به جای شیشه های معمولی بهره می گیرند.

این شیشه ها حاوی اکسید سرب است که در جذب اشعه رادیواکتیو کاربرد دارد, بسته به نوع استفاده از این عینکها, برای ساخت آنها از شیشه های سربی با سرب معادل 0.5 و یا 0.75 میلیمتر استفاده می شود.

 • با فریم ساده و فریم بغل دار

 • در برندهای مختلف و معتبر جهانی

 • با شیشه سربی معادل 0.5 و 0.75 میلیمتر سرب

 • به درخواست خریداران محترم, ساخت عینک سربی سفارشی پذیرفته می شود

 • عینک سربی بغل دار و معمولی :مدل های مختلف عینک سربی :● عینک سربی با فریم سبک پلاستیکی و دارای شیشه های سربی اطراف چشم

 • ● عینک سربی با محافظ سربی در اطراف چشم ، عینک سربی بغلدار

 •  ● عینک سربی با فریم معمولی و بغل دار

 • از آنجا که استفاده از عینک سربی مناسب ( نوع 0.5mmویا نوع0.75mmسرب ) می تواند دوز جذبی در چشم ها را تا 98%کاهش دهد ٬ در این موارد  توصیه می شود پرتوکاران از عینک سربی استفاده نمایند . در طراحی عینک سربی معمولا از شیشه سربیبا کیفیت بسیار بالا دارای سرب معادل 0.5mmیا 0.75mm استفاده می شود علاوه بر این سطوح شیشه سربی این عینک ها با موادی پوشش داده شده تا از مات یا کدر شدن آنها جلوگیری شود .

 • هنگامی  که پرتوکار مستقیما در برابر تابش های یونیزان قرار می گیرد ( مثل آنژیوگرافی ٬اتاق عمل ٬ارولوژی و دیگر کاربردهای تشخیصی اشعه ایکس ) به دلیل آنکه چشم در مقابل این تابش ها از حساسیت بسیار بالاتری نسبت به سایر بافتهای بدن برخوردار می باشد٬  لازم است به نحوی مناسب از آن محافظت شود .

عینک های سربی عینک هایی هستند که برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه های ایکس مورد استفاده قرار می گیرند ، پرتوکار ها زمانی که به طور مستقیم در برابر تابش یونیزان قرار می گیرند مانند : اتاق های عمل ، ارولوژی ، آنژیوگرافی و عملکرد های دیگری که با اشعه ایکس انجام می شوند  از عینک های سربی استفاده می کنند .

تابش های یونیزان خطرناک هستند و چشم حساسیت بیشتری را در برابر این اشعه ها از خود نشان می دهد و لازم است که هنگام کار با اشعه از عینک های سربی استفاده کنید .

انواع عینک های سربی :

 1. عینک سربی با محافظ سربی در اطراف چشم 

 2. عینکی با فریم معمولی 

عینک سربی با فریم سبک پلاستیکی و همچنین شیشه های سربی در اطراف چشم می باشد . در نتیجه با استفاده از این عینک ها دوز جذبی چشم ها ۹۸ درصد کاهش می یابد و بهتر است که پرتوکاران برای محافظت از چشمان خود از این عینک استفاده کنند . موادی روی سطح شیشه ی سربی عینک ها را پوشانده است که مانع از مات و کدر شدن آن می شود و همچنین دارای کیفیت بالای سرب به اندازه ی ۰.۵mm یا ۰.۷۵ می باشند 

logo-mark-1

گالری محصولات عینک سربی