شیشه سربی

استفاده از اين شيشه‌های سربی در بخش ها باعث مي‌شود كه علاوه بر توانايي عبور نور، جلوي عبور اشعه ايكس را بگيرد.‏

 توجه به مباحث ذکر شده  در خصوص  عوارض و خطرات اشعه ایکس برای سلامتی بدن ، وجود محصولات  حفاظتی در برابر اشعه ضرورت خاصی می یابد . یکی از موارد مهم لوازم حفاظتی را شیشه سربی تشکیل می دهد.شیشه سربی به عنوان محافظ پرتو ایکس در آزمایشگاه ها و انبارهای ذخیره مواد رادیواکتیو ، نیروگاه های سوخت هسته ای و مراکز تصویربرداری پزشکی (رادیولوژی) بکار می رود که در مراکز تصویربرداری ، دید بیمار را برای تکنسین با حفاظت کامل برای انجام عملیات تصویربرداری با اشعه ایکس و همچنین اشعه درمانی فراهم می سازد.

شیشه سربی

ما بین اتاق های تصویر برداری و اتاق های کنترل، جهت رؤیت مریض و تنظیم دستگاه از  استفاده می شود .شیشه های سُربی به شیشه هایی گفته می شود که سُرب در آنها به صورت همگن پخش شده و مقدار آن بنا به شرایط و دستگاه های نصب شده قابل تعمیر بوده به نحوی که از 5/0 میلیمتر به بالا قابل تغییر می باشد .

يكي از مواردي كه ضرورت استفاده آن در بخشهايي که ازدستگاه پرتوزا استفاده میکنند ضروري مي‌نمايد شيشه سربی است.

ابتدا سرب را در كوره‌هاي صنعتي به حالت مذاب درآورده، سپس آنرا درون مخزن های پيستوله شکل ريخته و با توجه به قطر و سايز مورد نظر ميزان فشار و روزنه خروج عنصر را تنظيم مي‌كنند تا آنرا به صورت غبار و گرده خارج كنند.

به حجم غبار سرب نيز “مش” گفته مي‌شود به طور مثال براي توليد سرب 1/0 با مش 400، ميزان فشار را تنظيم كرده سپس سرب را درون حوضچه‌هاي آب سرد اسپري مي‌كند و تمام اين گرده ها با همان اندازه و حجم سرد شده و به صورت خاك سرب در ته حوضچه جمع مي‌گردد.

بعد از جمع‌آوري خاك سرب، سيليس را در مخازن ديگر ذوب كرده آن را به داخل قالب‌هاي مورد نظر با قطر و اندازه مشخص هدايت مي‌كند و دوباره گرده‌هاي سرب را كه با اكسيد سرب بي‌رنگ شده به گونه‌اي در فضا پخش مي‌كنند كه به‌صورت يكنواخت و ميزان مورد نظر در ميان سيليس ذوب شده قرار گيرد، بدين ترتيب پس از سرد شدن سيليس، شیشه سربی با شفافيت بسيار بالا خواهيم داشت. البته اين پروسه توليد در عين سادگي بيان بسيار پيچيده است و مي‌بايست دقت عمل زيادي را در توليد آن به‌كار گرفت.

جلیقه و دامن سربی

پس از عملیات سرب کوبی قابلیت نصب در:

  • دیوارها 

  • درب ها

  • پنجره ها

دارا می باشد و داخل قاب نگه دارنده یا فریم برای حفاظت قرار گرفته تا از تاثیرات محیطی و هوازدگی مصون بماند. 

دریافت مشاوره رایگان و سریع

برای تهیه شیشه سربی از تلفیق مواد اولیه سیلیس و سرب اکسید استفاده می شود. شیشه سربی به رنگ کهربایی بوده و به دلیل عدد اتمی بالا و دارا بودن درصد بالایی از اکسید سرب (حدود ۷۰ درصد اکسید سرب)  قادر به جذب اشعه ایکس می باشد . همچنین با وجود این که ضریب شکست بالایی برای اشعه دارد ولی نور زیادی را از خود عبور داده و شفافیت بسیار بالایی دارد.

شیشه سربی مرغوب باید دارای شفافیت و وضوح تصویر بالا بدون هیچ اعوجاجی بوده و نباید پس از تابش اشعه تغییر رنگ پیدا کند. ضخامت استاندارد شیشه سربی ۸ میلیمتر بوده که سرب معادل آن بین ۱/۸ تا ۲ میلیمتر بر پایه انرژی ۱۵۰ کیلوولت می باشد. سرب معادل بین ۱ تا ۳/۵ میلیمتر بسته به مقدار انرژی اشعه ایکس تغییر می کند. در جدول زیر با میزان سرب معادل بر اساس انرژی دستگاه ها آشنا خواهید شد.برای تمیز کردن شیشه سربی از پارچه نخی همراه با الکل ایزوپروپیل استفاده شود.

نمونه کار های انجام شده:

با ما در ارتباط باشید