شیشه سربی

استفاده از اين شيشه‌ های سربی در بخش ها باعث مي‌شود كه علاوه بر توانايي عبور نور، جلوي عبور اشعه ايكس را بگيرد.‏

 توجه به مباحث ذکر شده  در خصوص  عوارض و خطرات اشعه ایکس برای سلامتی بدن ، وجود محصولات  حفاظتی در برابر اشعه ضرورت خاصی می یابد. یکی از موارد مهم لوازم حفاظتی را شیشه سربی تشکیل می‌دهد. شیشه سربی به عنوان محافظ پرتو ایکس در آزمایشگاه ها و انبارهای ذخیره مواد رادیواکتیو ، نیروگاه های سوخت هسته ای و مراکز تصویربرداری پزشکی (رادیولوژی) بکار می‌رود که در مراکز تصویربرداری، دید بیمار را برای تکنسین با حفاظت کامل برای انجام عملیات تصویربرداری با اشعه ایکس و همچنین اشعه درمانی فراهم می‌سازد.

 

فروش شیشه سربی 

مابین اتاق های تصویربرداری و اتاق های کنترل، جهت رؤیت مریض و تنظیم دستگاه از  استفاده می‌شود .شیشه های سُربی به شیشه هایی گفته می‌شود که سُرب در آنها به صورت همگن پخش شده و مقدار آن بنا به شرایط و دستگاه‌های نصب شده قابل تعمیر بوده به نحوی که از 5/0 میلیمتر به بالا قابل تغییر است.

يكي از مواردي كه ضرورت استفاده آن در بخشهايي که ازدستگاه پرتوزا استفاده می‌کنند ضروري مي‌نمايد شيشه سربی است. ابتدا سرب را در كوره‌هاي صنعتي به حالت مذاب درآورده، سپس آنرا درون مخزن های پيستوله شکل ريخته و با توجه به قطر و سايز مورد نظر ميزان فشار و روزنه خروج عنصر را تنظيم مي‌كنند تا آنرا به صورت غبار و گرده خارج كنند.

به حجم غبار سرب نيز “مش” گفته مي‌شود به طور مثال براي توليد سرب 1/0 با مش 400، ميزان فشار را تنظيم كرده سپس سرب را درون حوضچه‌هاي آب سرد اسپري مي‌كند و تمام اين گرده ها با همان اندازه و حجم سرد شده و به صورت خاك سرب در ته حوضچه جمع مي‌گردد.

بعد از جمع‌آوري خاك سرب، سيليس را در مخازن ديگر ذوب كرده آن را به داخل قالب‌هاي مورد نظر با قطر و اندازه مشخص هدايت مي‌كند و دوباره گرده‌هاي سرب را كه با اكسيد سرب بي‌رنگ شده به گونه‌اي در فضا پخش مي‌كنند كه به‌صورت يكنواخت و ميزان مورد نظر در ميان سيليس ذوب شده قرار گيرد، بدين ترتيب پس از سرد شدن سيليس، شیشه سربی با شفافيت بسيار بالا خواهيم داشت. البته اين پروسه توليد در عين سادگي بيان بسيار پيچيده است و مي‌بايست دقت عمل زيادي را در توليد آن به‌كار گرفت.

ایزولاسیون اتاق های تصویربرداری

قابلیت نصب شیشه سربی

پس از عملیات سرب کوبی، موارد زیر را شامل می‌شود:

  • دیوارها 

  • درب ها

  • پنجره ها

این وسیله محافظت در برابر اشعه ایکس (اشعه X، پرتو X) داخل قاب نگه دارنده یا فریم قرار گرفته تا از تاثیرات محیطی و هوازدگی مصون بماند. 

دریافت مشاوره رایگان و سریع

تهیه شیشه سربی

برای تهیه شیشه سربی از تلفیق مواد اولیه سیلیس و سرب اکسید استفاده می‌شود. شیشه سربی به رنگ کهربایی بوده و به دلیل عدد اتمی بالا و دارا بودن درصد بالایی از اکسید سرب (حدود ۷۰ درصد اکسید سرب)  قادر به جذب اشعه ایکس است. همچنین با وجود این که ضریب شکست بالایی برای اشعه دارد ولی نور زیادی را از خود عبور داده و شفافیت بسیار بالایی دارد.

شیشه سربی مرغوب باید دارای شفافیت و وضوح تصویر بالا بدون هیچ اعوجاجی بوده و نباید پس از تابش اشعه تغییر رنگ پیدا کند. ضخامت استاندارد شیشه سربی ۸ میلیمتر بوده که سرب معادل آن بین ۱/۸ تا ۲ میلیمتر بر پایه انرژی ۱۵۰ کیلوولت می باشد. سرب معادل بین ۱ تا ۳/۵ میلیمتر بسته به مقدار انرژی اشعه ایکس تغییر می کند. برای تمیز کردن شیشه سربی از پارچه نخی همراه با الکل ایزوپروپیل استفاده شود.

سوالات رایج:

حفاظت در برابر اشعه ایکس با شیشه سربی همیشه یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های مراکز تصویربرداری پزشکی و رادیولوژی بوده. دلیل آن هم واضح است. مراجع مختلف علمی استفاده از شیشه سربی در مراکز پزشکی و کلینیک‌ها برای محافظت از پزشکان، تکنسین‌ها، بیماران و کارکنان در برابر اثرات آسیب‌رسان ایکس بسیار مهم است.

این نوع شیشه با خصوصیات جذب اشعه ایکس و مقاومت در برابر آن‌ها، جلوگیری از ایجاد آسیب در بدن توسط این نوع اشعه را فراهم می‌کند. شیشه سربی به عنوان یک شیشه ویژه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته جهت جذب و تضعیف اشعه‌های ایکس ساخته شده است. استفاده از شیشه سربی باعث کاهش ۹۹ درصدی انرژی اشعه‌های ایکس در مقایسه با شیشه معمولی می‌شود. به همین دلیل، شیشه سربی در ایمن سازی و جلوگیری از آسیب در بدن در برابر اشعه ایکس بسیار کارآمد و حیاتی است

حتما همینطور است. رعایت استانداردهای پزشکی ضروری است. این محصول در شرکت علیخانی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه وارد کشور می شود و دارای استاندارهای اروپا و گارانتی دوساله است.

. این شیشه در سایزهای مختلف و با استانداردهای اروپایی از جمله 100*200، 80*120، 60*40، 60*80 و 35*35 عرضه می‌شود. همچنین دو مدل فرانسوی و آلمانی این نوع شیشه در بازار موجود می‌باشد که هر کدام برای کاربردهای مختلف خود دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند.

با ما در ارتباط باشید: